Zadzwoń
+48 887 447 888
+48 603 786 833

Ul. Narutowicza – Ul. Bernardyńska w Lublinie

Ul. Narutowicza, dawna ulica Panny Marii (od kościoła NMP), od 1828 – ul. Namiestnikowska – na cześć generała Zajączka, który pełnił funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego – zastępcy króla Polski i jednocześnie cara Rosji, Aleksandra I.

 

Gmach dawnej Szkoły Wydziałowej – Gimnazjum Wojewódzkiego, którego pierwszym dyrektorem był dziadek naszej dwukrotnej noblistki – Józef Skłodowski, a uczniami – wybitni pisarze, jak Józef I. Kraszewski oraz Bolesław Prus (wtedy zapisany jako Aleksander Głowacki). Kraszewski miał kłopoty z matematyką, nie otrzymał promocji do następnej klasy i zakończył edukację w Lublinie. Ale później napisał około 300 powieści.

 

Pomnik poety Jana Kochanowskiego, który zmarł nagle w Lublinie 22 sierpnia 1584 r., w wieku 54 lat. Pomnik stanął przed wojna na lubelskim rynku. Władze okupacyjne Niemiec nakazały usunięcie pomnika z rynku, więc Polacy go rozebrali, a po wojnie postawili w innym miejscu.

 

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej

 Kościół Wniebowzięcia NMP
– nazywany też kościołem pobrygidkowskim, lub też kościołem MB Zwycięskiej. Wybudowany na zlecenie Władysława Jagiełły jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem przez … jeńców krzyżackich spod Grunwaldu.

 

 

 

 

Teatr im Juliusza Osterwy w Lublinie

 

 

 

Teatr im Juliusza Osterwy z 1886 r.

 

 

 

 

 

Kościół p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie

Kościół pobernardyński św. Pawła,
pierwotnie gotycki, przebudowany w stylu renesansowym. Kościół jest miejscem kultu św. Antoniego z Padwy – patrona Lublina.

 Szkoła ekonomiczna im. Vetterów
– przemysłowców niemieckich, którzy w Lublinie oprócz szkoły postawili szpital dla dzieci i browar, znany obecnie jako „Perła”. Jednym z uczniów Szkoły Vetterów był Bolesław Bierut, późniejszy komunistyczny prezydent, doprowadzający Polskę do sowieckiego zniewolenia.

 

Browar lubelski „Perła” (dawny browar Vetterów). Ciekawostką jest fakt, że część browaru znajduje się … w dawnym kościele św. Kazimierza oo. Reformatów. Kiedy oo. Reformaci opuścili kościół i klasztor, Vetterowie zakupili opuszczony budynek i zaadoptowali na browar.
Mur dawnego klasztoru Misjonarzy – obecnie Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. W głębi – gmach seminarium i barokowy kościół Przemienienia Pańskiego.

 

 

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w LublinieProjektowanie stron www: Go3.pl Marcin Ładziak